26 yıl oldu

10 ay önce eklendi 40 defa görüntülendi

Srebrenitsa katliamı, aradan geçen 26 yıla rağmen hala yüreklerdeki acısını koruyor. Çanakkale Eğitim Bir Sen de, katliamın yıldönümünde yaptığı açıklamayla bu acının asla unutulmayacağını ifade etti.

Yapılan açıklamada şöyle dendi: “II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın tam ortasında ve dünyanın gözü önünde işlenen Srebrenitsa soykırımı, aradan 26 yıl geçmesine rağmen, hâlâ yüreklerimizde buruk bir acı olarak devam etmektedir. Bosna-Hersek’te korkunç bir katliamla dini ve etnik temizlik yapmak isteyen Çetnikler, birkaç gün içinde hunharca katlettikleri en az 8 bin 372 Boşnak Müslümanı 60 kadar toplu mezara gömerek tarihin gördüğü en utanç verici hadiselerden birini insanlığa yaşatmıştır. Bu katliam, Lahey Adalet Divanı tarafından hukuki olarak belgelenmiş en acımasız vahşet, en büyük soykırım ve etnik temizlik olarak tespit edilmiştir.”
“Bu insanlık utancı karşısında verilen sınav, Avrupa aydınları, sivil toplumu ve siyaseti adına da iyi sonuçlar vermemiştir. İnsan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dâhil olmak üzere, insan haklarına saygıyı dilinden düşürmeyen AB’nin, inanç ve etnik ayrımla ötekileştirdiği insanlar karşısında bütün ilkelerini unutarak beton sessizliğine bürünmesi, yeni Haçlı zihniyetinin yok edici refleksinden başka bir şey değildir. Srebrenitsa’da öldürülen, insanlık onuru, vicdanı, özgürlüğü, namusu olmuştur. Bu utanç, bu ayıp, modern Batı devlet ve birliklerinin onur madalyası olarak onlarla birlikte sürekli anılacaktır. Eğitim-Bir-Sen olarak tüm katliamları ve soykırımları lanetliyoruz. Bosna-Hersek’i, Srebrenitsa’yı asla unutmadık, unutturmayacağız.”

Haberi Kaynak Sitede Oku