2021 Yılının İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

1 yıl önce eklendi 38 defa görüntülendi

Biga Belediyesi’nin 2021 yılı Ocak ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Yeni yılın ilk Meclis toplantısında alınan kararların ilçemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Biga Belediye Meclisi Ocak 2021 ayı olağan Meclis toplantısı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında 5 Ocak 2020 Salı saat 16:00’da Atatürk Kültür Merkezi Konferans salonunda pandemi kurallarına dikkat edilerek yapıldı. Toplantıda 16 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Toplantıya, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar ve basın mensupları katılırken toplantı Biga Belediyesi’nin Facebook sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlandı.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın “2021 yılının tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Toplantımızda aldığımız kararlarımız ve alacağımız kararlarımız Biga’mız ve Bigalı vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözleriyle toplantıyı başlatmasının ardından Denetim Komisyonu seçimine geçildi.

Denetim Komisyonu Üyeleri Seçildi

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın adaylarını belirlemesinin ardından gizli oy yöntemiyle Denetim Komisyonu üyeleri seçildi. Denetim Komisyonu, Sadettin Sert (AK Parti), Mümin Kahraman (AK Parti), Gökhan Demirkol (MHP), Tamer Ergün (İYİ Parti) ve Erhan Sürer (CHP) isimlerinden oluştu.

Önceki Dönem Gibi Hukuksuzluklar Yaşanmayacak

Gündemin 5. maddesinde ise avukat, mühendis ve tekniker personel alımıyla ilgili konu görüşülürken Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay bir kez daha söz alarak, personel alımının neden yapıldığını sordu. Şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim için hareket ettiklerini söyleyen Başkan Erdoğan, “İmar Müdürlüğü’nde Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü oluşturduk. Siz ne kadar inşaatlar durdu deseniz de belediyemize müracaat eden dosyaların yılbaşından önce hazırlanması için İmar Müdürlüğü’müz akşamları ve hafta sonları mesai yaptı ve dosyaları hazırladı. Biga’mızda 2021 yılı için öngörülen 4 bine yakın konut inşa edilecek. Biga’mızın gelişmesi ve nüfusunun artması bunun sonucu olarak kaliteli hizmet sunmak için eksik gördüğümüz personellerimizi tamamlıyoruz. İnşallah 2021 yılında Hukuk İşleri Müdürlüğü’nü kuruyoruz. Selahattin Mutlu kardeşimiz çalışmak istemeyerek verdiği dilekçeyle sözleşmesinin yenilenmesini istemedi. Kamu kuruluşu olmamız dolayısıyla her müdürlüğümüzün konusu ve çalışma faaliyeti hukuka dayalı olduğu için avukat ihtiyacımız var. Halkımıza söz verdiğimiz gibi kimsenin hakkını yemeden, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeden şeffaf ve hesap verebilir şekilde belediye hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Çünkü önceki dönem yapılan hukuksuzlukların yanlışlıkların takipçisiyiz. Bu sıkıntılarla biz uğraşıyoruz. Biz Biga Belediyesi’ne bu kurumsal yapıya hoş ve makul görmüyoruz. Tüm müdürlüklerimiz tam zamanlı çalışan avukatımızdan destek alacak. Hatta belediye ile işi olan vatandaşımıza da yardımcı olacağız. Avukat alımını bu nedenle yapıyoruz” dedi.

Burası Muz Cumhuriyeti Değil, Hukuk Devletidir

Başkan Erdoğan konuşmasının devamında, “Biz tazminatını ödemeden hiçbir kimseyi işten çıkartmadık. Takdir edersiniz ki belediye başkanının yetkisinde olan ihtiyaca göre görev değişikliği yapılmıştır. Biz seçimden sonra bazı değişiklikler yaptık, personel ihtiyacı olan alanlara görevi kabul etmeyip çalışma yerlerine gitmediği için ve buna riayet etmeyen idari anlamda tutanakları tutulan arkadaşlarımızı çıkarttık. Bunların da hukuki anlamda süreci devam ediyor. Mahkemenin vereceği karara boynumuz kıldan incedir” dedi. Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay’ın “karara uyacak mısınız?” sorusuna ise Başkan Erdoğan, “Uyacağız tabi. Burası muz cumhuriyeti değil hukuk devletidir” diye yanıt verdi.

Yeniceköy Mahallesi’ne Hayırlı Uğurlu Olsun

Gündemin 10. maddesi Yeniceköy Mahallesiyle ilgiliydi. Yeniceköy Mahallesi’nde 1/1000 ölçekli uygulama imar planında 20 metrelik yola isabet eden yapı ve parsellerde yapılan plan tadilatı meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Erdoğan, toplantıda bulunan Yeniceköy Muhtarı Recayi Esen’e hitap ederek, “Recayi muhtarım hayırlı uğurlu olsun. Yüzde 30, yüzde 40 farklılıkları kalmadı ve herkesin yüzde 35 oldu. Yeniceköy mahallemize hayırlı olsun” dedi. Muhtar Esen de Başkan Erdoğan’a teşekkür etti.

Zaman İyi Kullanılacak, Ekonomik Olacak

Biga Galericiler Sitesi inşaatının Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapılması için Encümen’e yetki verilmesiyle ilgili maddeye ilişkin Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, “Bilindiği üzere daha önceki aylarda oda başkanlarımız ve galerici esnafımızla toplantılar yaptık. Taslak olarak sunduğumuz projeye onların da ilavelerini ekleyerek projemizi nihai sonuca vardırdık. Projemizde 70 dükkan bulunacak. Yaptığımız araştırmalarda Yap-İşlet-Devret Modeli uygulamaya karar verdik. Zamanı iyi kullanmak, kontrolü ve takibini elimizde tutmak ve daha ekonomik bir şekilde yapmak için bu yöntemin daha uygun olduğunu düşündük. Yüzde yüz Biga Belediyesi’ne ait olan Biga Kent Hizmetleri A.Ş. Yap-İşlet-Devret Modelini uygulayacak. İnşallah Temmuz ayında hep birlikte Biga Galericiler Sitemizin açılışını yapacağız” diye konuştu.

Kent Hizmetleri Şirketi Çay Satmayacak, Proje İnşa Edecek

Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay, son gündem maddesiyle ilgili söz alarak 10 milyon TL’lik kredinin neden alınacağını ve personel alımının belediyeye yük olduğunu söyledi. Konuyla ilgili cevap veren Başkan Erdoğan ise şunları söyledi: “Biz şovmen değiliz. Biz 55 bin kişinin emanetini devraldığımız zaman bu kurumun gerçek durumunu paylaşmak bizim asli görevimizdir. Her sene mali verileri halkımızla paylaşacağız. Bu tabloyu sosyal medyadan paylaştık. 2014 seçimlerinde 169 personelle aldığınız personeli 5 yılda 510’a çıkardınız. Bizim 21 aylık görevimiz boyunca Biga Belediyesi’nin personel sayısı üç-beş kişi arttı. Bize bir tane yapılmayan veya eksik yapılan bir hizmet söyleyin. Biz bütün hizmetlerimize değer, incelik ve detay katarak tüm ekip arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mali programımız çok titiz bir şekilde takip ediyoruz. Başkan yardımcılığında ve şirket müdürlüğünde görev verdiğimiz arkadaşlar bizim inandığımız yol arkadaşlarımızdır. Biz bu kurumdaki çalışmaları takip edemezsek pazar yerinden yıllarca toplanan işgaliye paralarını, kayıp 600 bin TL’yi  biz de göremeyiz. Her şeyi kılcal damarına kadar inceliyoruz. Biga Belediyesi emin ellerde bundan siz de rahatsız olmayınız. Şehir Parkı açılmış ve 2,5 milyon zarar edilmiş. Burası neden özelleştirilmesin? Biga Kent Hizmetleri Şirketi çay, tost, satmayacak proje bina, galericiler sitesi, fen işleri şantiyesi yapacak. Halkın ihtiyacı olan projeleri bir an önce hayata geçirecek. Krediye gelirsek 10 milyon TL’lik krediyi biz yarın alıp da kullanmayacağız. Kent Hizmetleri şirketimizin alışveriş yaptığımız özel şirket ve şahıslara 600 bin TL borcu kaldı. İnşallah önümüzdeki günlerde sizin döneminizde temel attığınız Sosyal Konut projemizin ihalesini yapıp bir an önce 100 konutu orta ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kazandıracağız. Su ile ilgili ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor. Biga Belediyesi önceki dönem borçlardan dolayı istediği zaman kredi kullanamadığı için bu 10 milyon TL’lik kredi yetkisini hazırda tutmak için bu krediyi alıyor. Örneğin su ihtiyacımız ile ilgili bir proje başlatmak istiyoruz. Ne yapacağız kredi mi koşturacağız? Yoksa suyu bir an önce Biga’ya getirmek için mücadele mi edeceğiz? Sizlerden istediğimiz 10 milyon TL’lik kredi yetkisi hemen kullanılmayacak, ihtiyaca göre emniyet olarak Belediyemizde bulunacak.”

Haberi Kaynak Sitede Oku