18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 106. Yılında Anıldı

1 yıl önce eklendi 49 defa görüntülendi

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yılı programı kapsamında programlar düzenlendi.

Bundan 106 yıl önce kahraman Türk Askeri’nin İtilaf Devletlerine karşı büyük bir azim ve mücadele ile kazandığı zaferin yıl dönümü kapsamında düzenlenen programa Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Eren Öztaş, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Gaziler, basın mensupları ve halk katıldı.

Program Biga Şehitliğinde çelenk sunulması ile başladı. Sırasıyla; Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Harp Malulü Gaziler – Şehit Dul ve Yetimleri Derneği çelenkleri sunuldu. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Devamında Ağaköy Kredi Yurtlar Camii İmam Hatibi Mahfuz Baka Şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okudu. Biga İlçe Müftülüğü Vaizi Enver Durmaz ise Şehitlerimiz için dua ettirdi.

Akabinde Biga Kaymakamı Mustafa Can, Şehitlik Defterini imzalayıp günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Kaymakam Can konuşmasında Üstün bir kahramanlık gösteren Şehitlerimizi bizlere bu günleri bıraktığı için minnet ve şükran ile yad etti.

Şehit Kabirlerine protokol tarafından karanfil bırakılması ile Biga Şehitliğindeki program sona erdi.

Program Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde çeşitli etkinlikler ile devam etti. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Biga Kaymakamı Mustafa Can buradaki konuşmasında Çanakkale Zaferi hakkında “Tüm imkansızlıklara rağmen milletimizin bağımsızlığını, onurunu ve vatanını korumak uğruna yapabilecekleri fedakarlıkları gözler önüne seren şanlı bir destandır” dedi.

Kaymakam Can ayrıca konuşmasında Çanakkale’nin ve Çanakkale Zaferi’nin öneminden bahsederek gelecek nesillere canlarını ortaya koyarak bu vatanı bırakan Şehitlerimizi andı ve birlik ile beraberlik mesajı verdi.

18 Mart çerçevesinde düzenlenen “İstiklalden İstikbale” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine de ödülleri Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkan Vekili Nazım Hikmet Keskiner ve Biga Cumhuriyet Başsavcısı Eren Öztaş tarafından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki programda verildi.

Daha sonra Biga Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı gösteri sahneye alındı. Gösteri herkez tarafından çok beğenildi ve o günleri tekrar hatırlatarak herkesi duygulandırdı.

Daha sonra programda kapanış gerçekleşti ve program son  buldu.

Haberi Kaynak Sitede Oku